روانشناسي حالات بدن
زبان سر

سر نیز مانند تمامی اجزاء موجود در آن، می تواند سیگنال های زیادی بفرستد. در ادامه به مواردی که به واسطه تغییر عضلات گردن اتفاق می افتد خواهیم پرداخت.

1-سر رو به پایین

سری که به سمت پایین متمایل شده توسط چانه ناحیه گردن را می پوشاند بنابر این می تواند نوعی حالت تدافعی را نمایش دهد البته این حالت لزوماً به خاطر تهدید فیزیکی نیست.

پایین آوردن سر با خود چشم ها را نیز به سمت پایین می کشد و این می تواند به نوعی بیانگر اطاعت و تسلیم شدن باشد " من جسارت نمیکنم حتی نگاهت کنم ". علاوه بر موارد ذکر شده این حالت می تواند ناشی از تحت تاثیر قرار گرفتن فرد باشد " تو خیلی خوبی، فوق العاده ای! " و یا ناشی از ترس " اگه بهت نگاه کنم امکان داره بهم آسیب برسونی! ".

پایین بردن سر به هنگامی که نگاه هنوز به سمت مخاطب است، می تواند بیانگر تلاش برای ارسال سیگنال جنسی باشد، این مقوله در مورد خانم ها محتمل تر است " تو بهتر و بالاتر از من هستی، نمی تونم چشم ازت بردارم!".

این حالت، "سر رو به پایین و نگاه به مخاطب"، همچنین می تواند بیانگر اعتراض، مخالفت و در مواردی احتیاط هم باشد به عنوان مثال در زمان مقابله با دشمنی قابل احترام! 

گاهی از اوقات پایین آوردن سر تنها به خاطر خستگی است، وزن سر برای فرد خسته زیاد است و ناخود آگاه به سمت پایین خم می شود.

پایین آوردن سر می تواند بخشی از عکس العمل خم شدن برای فرار از خطر (واقعی یا خیالی) باشد که در آن بخش گردن از محافظت بیشتری برخوردار خواهد بود.

2- بلند کردن سر

زمانی که سر مایل به پایین است، بلند کردن سر می تواد بیانگر علاقه به موضوعی خاص باشد، با این کار فرد تلاش می کند نگاهش را به سمتی که نظرش را جلب کرده معطوف کند، این اتفاق معمولاً با حالات چهره دیگر مثل بالا رفتن ابرو ها همراه است.

وقتی سر در حالت عادی قرار دارد اندکی بالا بردن سر می تواند بیانگر بوجود آمدن سوال در ذهن فرد باشد "منظورت چیه؟".

بالا بردن سر و نگاه کردن به سقف می تواند بیانگر خستگی و ملالت باشد. این امر در برخی افراد می تواند مربوط به فکر کردن به موضوعی خاص باشد، بررسی یک تصویر کلی مربوط به موضوع تفکر.

این حالت می تواند در نتیجه تلاش برای تمرکز روی صدا باشد، فرد نگاهش را منحرف می کند تا تمرکز بیشتری روی صدا پیدا کند.

3-کج کردن سر

کج کردن سر به طرفین می تواند نشانه تمایل باشد، به مطلبی که بیان شده یا به موردی که اتفاق افتاده. این امر می تواند نوعی ابراز علاقه نیز باشد.

کج کردن سر می تواند بیانگر کنجکاوی، عدم اطمینان و یا بوجود آمدن سوال در ذهن باشد مخصوصاً وقتی که اندکی به جلو هم متمایل شود، گویی که فرد تلاش دارد از زاویه ای متفاوت به موضوع نگاه کند شاید چیز جدیدی دستگیرش شود. هرچه این موضوع شدت بیشتری داشته باشد، میزان تمایل سر به طرفین بیشتر خواهد بود.

اگر کج کردن سر به همراه عقب بردن آن باشد، می تواند بیانگر مشکوک شدن فرد باشد که عقب راندن سر نوعی حالت تدافعی به واسطه عدم اطمینان محسوب می شود.

همچنین کج شدن سر بدلیل نمایان کردن شاهرگ کاروتید گردن می تواند بیانگر تسلیم، اطاعت و بیان آسیب پذیری نیز باشد.

اگر سر در این حالت با دست نگه داشته شده بود می تواند بیانگر خستگی باشد و یا به صورت استثناء و غیر معمول بیان علاقه زیاد به موضوع.

 4-سر تکان دادن

حرکت سر به بالا و پایین در اکثر فرهنگ ها به معنی تایید است و معمولاً با لبخند یا نشانه های دیگر تصدیق همراه است. این حرکت با شدت و سرعت زیاد به معنی تایید کامل است و حرکت آرام، تایید مشروط و با اطمینان کمتر.

حرکت سر به طرفین معمولاً به معنی مخالفت است در مورد کودکان این امر می تواند بخاطر رد کردن غذا باشد، همانند حالت قبل سرعت بیشتر در انجام حرکت به خاطر شدت احساس است. حرکت سر به طرفین وقتی سر به سمت پایین مایل شده به معنی مخالفت موکد است "نمی خوام حتی ببینمت".

حرکت سر به بالا و پایین در زمان صحبت کردن به منظور تشویق مخاطب برای تایید است (معمولاً نتیجه بخش است).

حرکت سر به بالا و پایین در زمان صحبت دیگران سیگنال تایید ارسال می کند و به معنی تقاضا برای ادامه صحبت فرد است در حالی که حرکت سر به طرفین در زمان صحبت دیگران به معنی عدم تایید خواهد بود و احتمالاً فرد تلاش بیشتری برای متقاعد کردن مخاطب خواهد کرد.

حرکت عمودی سر ممکن است برای تاکید بر نکته ای در مکالمه باشد.

حرکت سر به طرفین در زمان بیان نکته ای مثبت در مکالمه ارسال سیگنال منفی است و ممکن است به خاطر عدم اعتقاد به مطلب بیان شده از سمت گوینده باشد و یا به دلیل اینکه مطلب بیان شده دروغ بوده است.

معمولاً حرکت سر در افرادی که از موقعیت اجتماعی بالاتری برخوردارند کمتر است و در افرادی با موقعیت اجتماعی پایین تر بیشتر دیده می شود.

5-لمس کردن سر

می توان سر را در بخش های مختلف لمس کرد، لمس صورت معمولاً بخاطر اضطراب است و هر شخص عادت منحصر به فرد خود را دارد. پوکر بازهای حرفه ای به دنبال دیدن این عمل در رقبای خود هستند به این معنی که فرد دست خیلی خوب یا بد دارد. پوشاندن چشم، دهان و یا گوش به معنی عدم علاقه به دیدن، تکلم یا شنیدن است. در زمان تفکر، تصمیم گیری و یا قضاوت  ممکن است به چانه ضربه بزنیم و یا سمتی از بینی را لمس کنیم.

ضربه زدن به سر معمولاً نشانه تنبیه خود است و سیگنال پشیمانی، البته در شرایط خاص ممکن است بخاطر مذمت دیگری باشد.

لمس سر و صورت مخصوصاً نگه داشتن چانه ممکن است به خاطر خستگی، سر رفتن حوصله و یا تفکر نیز باشد.

6-عدم تحرک

در زمان صحبت کردن معمولاً سر به نشانه تایید و یا اضطراب حرکت می کند عدم تحرک سر به خاطر جدیت فرد یا صحبت از جایگاه قدرت است. نگاه نافذ با سری بدون تحرک راحت تر است، هنرپیشه ها هم از همین روش استفاده می کنند. برای القاء موقعیت بالاتر به افراد تنها کافی است سرتان را بی حرکت نگه دارید.

وقتی مخاطب نگاه معطوف و سر متحرک ندارد حتماً در تفکرات خود غرق شده و توجهی به متکلم نمی کند.

(0) نظر
برچسب ها : زبان سر-الگوهای مهم حرکتی-روانشناسی-زبان بدن-روانشناسی بدن-روانشناسی حالات بدن-زندگی بهتر-زندگی آرام-آرامش-ارتباط بهتر-موفقیت اجتماعی
کانال تلگرام-روانشناسی حالات بدن

همه چیز درباره پیام هایی که افراد به صورت غیر ارادی با صورت و اعضای بدنشان، به طرف شما ارسال می کنند.

https://telegram.me/human_psychology

(0) نظر
برچسب ها :
زبان ابروها

ابرو ها نیز توانایی ارسال سیگنال های ارتباطی را دارند، نزیک بودنشان به چشم ها که بزرگترین منبع ارسال سیگنال های ارتباطی هستند آنها را شدیداً در معرض دید قرار می دهد. تعداد کمتر ماهیچه های اطراف ابرو باعث کمتر بودن این توانایی در آنها نسبت به چشم ها است.

1-ابروهای رو به پایین

پایین آوردن ابروها، بخصوص به همراه پایین آوردن سر چشم ها را از دیده شدن از زاویه خاصی محافظت می کند. دیدن سیگنال چشم ها در این حالت سخت تر می شود که این امر می تواند بیانگر حالاتی چون تزویر یا علاقه به موردی خاص باشد.

پایین آوردی ابرو ها می تواند بیانگر آزردگی نیز باشد، شاید هم تلاش برای بیان "من بسیار دلخورم، نمی خوام ببینمت!".

ابرو های رو به پایین از نشانه های افراد غالب و برتر است.

2-ابروهای رو به بالا

معمولاً زمانی که افراد متعجب می شوند ابروهایشان رو به بالا می روند، این امر پیرو بازتر کردن چشم ها اتفاق می افتد، گویی که نیاز به بهتر دیدن اتفاق در حال رخداد باشد، هرچه میزان تعجب بیشتر باشد ابرو ها بالاتر خواهند رفت.

بالا بردن ابروها می تواند تلاش برای جلب توجه و دقت اطرافیان و یا تاکید کلی، در مورد پیش رو باشد. وقتی سؤالی پرسیده می شود و همزمان ابروها به بالا می روند مشخصاً درآن لحظه انتظار پاسخگویی وجود دارد.

برعکس پایین آوردن ابرو ها به منظور نفوذ و غلبه ، بالا بردن ابرو ها می تواند نشانه تسلیم شدن و یا بیانگر باز بودن نسبت به فرد مقابل باشد، با توجه به اینکه به فرد مقابل این اجازه داده می شود که به راحتی چشم ها را رویت کند( "نگاهم به جایی که نباید نیست!").

تنها بالابردن یک ابرو چیزی است که تنها بعضی از مردم توانایی انجامش را دارند و می توانند در بیان منظور کنایه آمیزتر باشند.

به عنوان مثال برای نمایش بدبینی و یا عدم اطمینان و پرسش "آیا مطمئنی؟"، در زمانی که به نظر می رسد فرد مقابل با اطمینان کمی صحبت می کند.

3-نیمه بالارفته

با فشردن ابروها به یکدیگر و بالابردن پیشانی شیب ابروها به سمت بالا خواهند رفت، این حالت می تواند بیانگر نگرانی و شاید تسکین باشد.

4-نیمه پایین رفته

وقتی میانه ابروها به سمت پایین کشیده شود، شیب آنها نیز به سمت پایین خواهد رفت و معمولاً این امر نشانگر عصبانیت یا ناامیدی است البته این نشانه می تواند بیانگر تمرکز بسیار بالا نیز باشد.

5-به هم نزدیک شده

وقتی ابروها به هم فشرده شده باشند بیانگر سردرگمی و یا تلاش برای درک بهتر چیزی است.

6-بالا و پایین

در برخورد با افرادی که با آنها آشنایی داریم برای نشان دادن این تشخیص و یا بیان احترام به صورت لحظه ای ابرو ها به صورت بالا و پایین قرار می گیرند. جالب است بدانید این عمل در میان انسان ها، میمون ها و گوریل ها مشترک است.


(0) نظر
برچسب ها : ابروها-الگوهای مهم حرکتی-روانشناسی-زبان بدن-روانشناسی بدن-روانشناسی حالات بدن-زندگی بهتر-زندگی آرام-آرامش-ارتباط بهتر-موفقیت اجتماعی
اندازه مردمک

یک سیگنال نامحسوس که تنها گاهی ازاوقات توسط گیرنده به صورت ناخودآگاه و به ندرت از سمت فرستنده قابل تشخیص است گشاد یا تنگ شدن مردمک چشم می باشد. تمایلات جنسی می تواند از عوامل گشاد شدن مردک باشد به این حالت، "چشم خرگوشی" (چشمانی بزرگ، در صورتی بی گناه) نیز گفته می شود، گاهی از اوقات عکس هایی که برای استفاده در مجلات آماده می شوند چشمانی دارند که به عمد دستکاری شده اند تا جذاب تر به نظر برسند.  وقتی چشم فردی بزرگتر می شود توجه و تمایل ما به آن شخص بیشتر می شود و حتی ممکن است در مقابل چشمان ما نیز بازتر و گشادتر شوند به همچنین اگر چشمشان تنگ تر شود در مقابل چشمان ما نیز به همان صورت تغییر می کنند. این مورد برای آزمایش میزان وفاداری افراد به کار گرفته می شود( به عنوان مثال با نشان دادن تصویری از یک سیاستمدار).

برای دریافت نور بیشتر در جهت مشاهده جزییات کافی مردمک چشم گشاد می شود، شاید این دلیل تاریک بودن کلاب ها، بار ها ، رستوران ها  و مکان های رمانتیک باشد.

روال معکوس گشاد شدن مردمک برای نمایش علاقه و جذابیت زمانی است که مردمک چشم به دلیل انزجار با عدم علاقه به دیدن فرد، تنگ تر می شود(نمیخوام ببینمت!).

وقتی ما بیشتر فکر می کنیم چشمان ما به سمت گشاد شدن تمایل پیدا می کنند این امر می تواند کمکی در جهت توضیح پدیده "چشم خرگوشی" باشد با توجه به اینکه در زمان نگاه کردن به شخص مقابل، فرد بسیار می اندیشد که چگونه می تواند نظر شخص را به خود منعطف سازد. در عین حال چشمان تنگ شده بیانگر سربار روی مغز است( شاید تلاش برای دور نگه داشتن دنیای اطراف مانند بستن چشم!).از مشهورترین حالات تنگ شدن چشم زمانی است که فرد قرار است تصمیمی بد بگیرد!.

افرادی که عنبیه تیره رنگ دارند جذاب تر به نظر می رسند چرا که تشخیص مرز مردمک و عنبیه در آنها سخت تر است و مردمک آنها بزرگ تر از آنچه که هست به نظر می رسد.

افرادی با عنبیه روشن مردمکی مشخص تر دارند لذا هرگونه تغییر حالت در مردمک آنها به راحتی قابل مشاهده است به همین دلیل این افراد در شب جذاب تر به نظر می رسند.

با وجود دلایل بسیار زیاد برای گشاد یا تنگ شدن مردمک چشم ها نکته ای ساده برای به خاطر سپاری این است که، به صورت کلی مردمک گشاد تر بیانگر حالت مثبت و مردمک تنگ تر بیانگر شرایط منفی است، مردک گشادتر بیانگر "بیشتر می خواهم" و مردمک تنگ تر بیانگر "میخواهم کمتر ببینم" است.

مردمک کوچکتر از 3 میلیمتر و بزرگتر از 6.5 میلیمتر بیانگر مصرف مواد مخدر هستند (پلیس ها از روش استفاده می کنند). چشمانی با مردمک های نا برابر و یا عدم عکس العمل به نور بیانگر مغز آسیب دیده است (دلیل اینکه پزشکان برای معاینه فردی که دچار سانحه شده است از نور استفاده می کنند همین است).

(0) نظر
برچسب ها : مردمک چشم-الگوهای مهم حرکتی-روانشناسی-زبان بدن-روانشناسی بدن-روانشناسی حالات بدن-زندگی بهتر-زندگی آرام-آرامش-ارتباط بهتر-موفقیت اجتماعی
زبان چشمها

چشم ها به خاطر توانایی در ارسال پیغام های بی کلام بسیار، معمولا دروازه روح نامیده می شوند. نگاه کردن در چشم های مخاطب بسیار در ارتباط موثر است و در برقراری ارتباط بسیار معمول است.

1-نگاه به سمت بالا

وقتی فردی به سمت بالا نگاه می کند معمولا در حال فکر کردن است، به طور دقیق به احتمال زیاد درحال ساختن تصویری در ذهن می باشد. در زمان سخنرانی انجام این عمل می تواند بخاطر تلاش برای بیاد آوردن متن سخنرانی فرد باشد.

نگاه به سمت بالا و چپ می توند بیانگر تلاش برای بیاد آوری چیزی باشد در حالی که نگاه به سمت بالا و راست بیانگر تلاش برای ساختن تصویری در ذهن است که معمولا فردی که در حال دروغ گفتن است لو می دهد باید مراقب بود چون این امر گاهی از اوقات برعکس است و فرد برای یاد آوری مطلب بجای نگاه به بالا و چپ به بالا و راست نگاه می کند لذا قبل از قضاوت با پرسیدن سوالی " تصور چیزی" فرد را امتحان کنید.

نگاه به سمت بالا می تواند نشانه خستگی و ملالت از شرایط اطراف باشد و فرد در حال برانداز کردن اطراف و جستجو برای موضوعی جذابتر باشد.

نگاه به بالا با سر خم شده به پایین می تواند نشانه خجالتی بودن فرد باشد، می توان از پایین بودن سر برداشت تسلیم شدن فرد و بالا بودن نگاه برداشت تمایل را داشت به همچنین اگر این حالت همراه با اخم باشد می تواند بیانگر حالت قضاوت از سود فرد باشد.

2-نگاه به سمت پایین

نگاه به افراد می تواند نشانه قدرت و تسلط باشد. نگاه به پایین شامل نگاه نکردن به مخاطب است در نتیجه می تواند نشانه تسلیم در برابر فرد باشد (من واقعا تهدیدی برای تو نیستم، لطفا به من آسیب نزن. تو خیلی با شکوهی نگاه کردن به تو من رو خیره میکنه!) این نوع نگاه می تواند بیانگر احساس گناه در فرد باشد.

نگاه به سمت پایین و چپ می تواند بخاطر مکالمه فرد با خودش و نگاه به پاین و راست می تواند بیانگر درگیری فرد با احساسات درونیش باشد.

در تمدن های بسیاری که نگاه در چشمان مخاطب عملی زشت یا دال بر برتری محسوب می شود افراد به سمت پایین نگاه می کنندتا به مخاطبشان احترام گذاشته باشند.

3-نگاه به اطراف

بیشتر نگاه ما افقی است به همین دلیل وقتی افراد به اطراف نگاه می کنند یا از نگاه به چیزی که در مقابلشان است امتناع می کنند و یا نگاهشان به چیزی جلب شده. نگاه سریع به اطراف می تواند تنها ارزیابی لحظه ای چیزی باشد که نظر را جلب کرده و یا نشانه ای دال بر نارضایتی و رنجش فرد از رفتار یا کلام فرد مقابل.

 نگاه به سمت چپ می تواند به خاطر تلاش فرد برای به یاد آوری صدایی باشد و نگاه به سمت راست برای تصور صدایی در ذهن. دلیل نگاه به سمت راست و چپ می تواند برعکس حالت بیان شده باشد و ممکن است نیاز داشته باشید قبل از قضاوت فرد را تست کنید.

نگاه چپ و راست

نگاه به چپ و راست همزمان می تواند بیانگر دروغ و یا دغلبازی فرد باشد انگاری فرد درحال بررسی راه فرار برای زمانی است که دستش رو شده است. این حالت می تواند در زمان دسیسه و توطئه نیز رخ دهد انگاری که فرد در حال بررسی اطراف باشد که مبادا فردی در حال شنیدنش باشد.

نگاه به چپ و راست یا بالا و پایین می تواند بخاطر تلاش برای به یاد آوری تصویری بزرگ و مرور آن باشد.

4-خیره شدن

نگاه کردن به چیزی بیانگر تمایل به آن است، چه نقاشی باشد، چه شخصی دیگر! وقتی شما به چیزی نگاه می کنید افراد دیگر که به شما نگاه می کنند به ناچارنگاه شما را دنبال می کنند تا بفهمند شما به چه نگاه می کنید. دنبال کردن نگاه دیگران با این دقت واقعا قدرت تحسین برانگیزی در انسان هاست. زمانی که به فردی نگاه می کنید معمولا تمرکز نگاه به چشم و یا بالاست، همچنین می تواند نگاه بدون تمرکز باشد.

نگاه طولانی مدت فردی که با او در رابطه هستید می تواند بیانگر عشق باشد. نگاهی که به سمت بدن می لغزد به احتمال زیاد از شهوت است. به صورت کلی نقطه تمرکز نگاه مهم است، نگاه به لب ها می تواند بدلیل تمایل به بوسیدن باشد.

نگاه به سر تا پای فرد معمولا بدلیل برانداز کردن فرد است، ناشی از تهدید احتمالی فرد و یا نگاه شهوانی ( نقطه تعلل نگاه فرد در برانداز شخص مقابل مهم است). این امر می تواند توهین آمیز و بیانگر تسط بر فرد باشد انگاری که فرد مرتباٌ در حال تکرار این جملات است: " من قدرتمند تر از تو هستم، احساس تو برای من مهم نیست و تو تسلیم نگاه من خواهی شد".

نگاه به پیشانی بیانگر عدم اشتیاق است این امر گاهاً با نگاهی نا متمرکز به صورتی که فرد در ذهن خود به چیزی دیگر می اندیشد هم بروز می کند.

نگاه با قدرت، نگاهی کوتاه ولی با شدت است! نگاهی برای القای تفکر و یا خواسته فرد به دیگری بدون بروز خشونت.

با وجود توانایی انسان در تشخیص هدف نگاه افراد دیگر، خیره شدن به صورت پنهانی بسیار دشوار است. این توانایی و کمک چشم به برقراری ارتباط پیچیده از دلایل وجود سفیدی بزرگتر در چشم انسان نسبت به حیوانات است.

افراد در حال دروغ گفتن به شخص مقابل نگاه نمی کنند چون ناخودآگاه با نگاه به دیگران احساس گناه می کنند، اگرچه علم به این مطلب در فرد دروغگو ممکن است به نگاهی طولانی تراز معمول به مخاطب در هنگام دروغ گفتن بیانجامد این نگاه طولانی با آنها کمک می کند تا دریابند آیا مخاطب دست آنها را خوانده یا نه.

قابل پذیرش بودن مدت زمان خیره شدن به فرهنگ افراد وابسته است، گاهی از اوقات حتی کوچکترین نگاه هم قابل پذیرش نیست مانند نگاه بین دو جنس مقابل و یا نگاه فردی از طبقه پایینتر در اجتماع.

وقتی به افراد گزینه های متعددی پیشنهاد می شود (مانند زمان خرید)، آنها با زل زدن ارزیابی میکنند و معمولا گزینه ای را انتخاب می کنند که بیشتر به آن نگاه کرده اند، شاید هم در هنگام بررسی گزینه های دیگر نیم نگاهی به گزینه مورد پذیرش بیاندازند.

خیره شدن های غیر بصری، معمولا شامل حرکات سریع و زل زدن هم زمان چشم هستند و زمانی که غرق در فکر خود مشغول اندیشیدن هستیم رخ می دهند. برای بازیابی حافظه دراز مدت میزان حرکت چشم بیشتر است و زل زدن بیشتر بیانگر تلاش برای دسترسی به حافظه کوتاه مدت می باشد. این امر کمک خوبی است برای اینکه در یابیم افراد به گذشته دورتر فکر می کنند و یا اتفاقی که اخیراً رخ داده.

5-نگاه زودگذر

نگاه لحظه ای به هر چیز ممکن است بیانگر علاقه به آن باشد، برای مثال نگاه زودگذر به در میتواند بدلیل تمایل به ترک محل باشد. این نوع نگاه به افراد می تواند نشان دهنده نگرانی در مورد احساسات آنها، زمانی که حرفی زده شده که ممکن است ناراحتشان کرده باشد و یا  نشان دهنده علاقه به مصاحبت با ایشان باشد.نگاه لحظه ای ممکن است نشان دهنده علاقه فرد به زل زدن و نگاه کردن به فرد یا چیزی باشد که نگاه کردن به آن برای مدت طولانی ممنوع است.

این نوع نگاه زمانی که از کنار چشم باشد  با ابرو های رو به بالا، بیانگر تمایل فرد به موضوع مشاهده است. ابرو های پایین در همین حالت احتمالاً بیانگر مذمت و تقبیح خواهد بود.

6- ارتباط چشمی

نگاه چشم به چشم  یا ارتباط چشمی بین دو فرد عملی بسیار قدرتمند در برقراری ارتباط بین آنهاست و می تواند بیانگر علاقه، محبت و یا تسلط به فرد باشد.

6.1-برقراری ارتباط چشمی

نگاه کردن به اشخاص بیانگر تصدیق و یا علاقه شما به ایشان است مخصوصاً اگر نگاه شما به چشمهایشان باشد.

با نگاه کردن به چشم های افراد می توانید بفهمید به کجا نگاه می کنند. ما توانایی بسیاری در تشخیص هدف نگاه افراد داریم به عنوان مثال حتی اگر نگاهی زودگذر به نقطه ای از بدن ما بیاندازند برای ما قابل تشخیص خواهد بود .

اگر هنگامی که شما نگاهتان به سمت دیگریست ، فردی چیزی به شما بگوید با نگاه کردن به آن شخص نشان می دهید که نظر شما را به خود جلب کرده است.

6.2-قطع ارتباط چشمی

ارتباط چشمی دراز مدت می تواند بیانگر تهدید باشد به همین دلیل در زمان مصاحبت به کرّات نگاهمان را به نقطه دیگر منعطف می کنیم و سپس به چشم های مخاطب می نگریم.

قطع ارتباط چشمی از طرف فرد بیانگر این امر است که جملاتی که به فرد زده شده موجب گشته که مایل به ادامه ارتباط چشمی نباشد، به عنوان مثال زمانی که به فرد توهین شده باشد، دستشان رو شده باشد و یا تهدید شده باشند، البته این حالات ممکن است با دلایل ناراحتی درونی در شخص نیز رخ دهد.

نگاه به فرد مقابل، قطع ارتباط وبلافاصله برقراری مجدد ارتباط چشمی نوعی نشانه کلاسیک برای نمایش تمایل به فرد مقابل است مخصوصاً اگر سر به حالت خجالت اندکی به سمت پایین مایل باشد.

6.3-ارتباط چشمی طولانی مدت

ارتباط طولانی مدت چشم ها می تواند بیانگر چندین حالت مختلف باشد.

مدت ارتباط چشمی در زمان گوش کردن به فرد مقابل مخصوصاً وقتی توجه زیاد به فرد داریم به میزان محسوسی بالا می رود. این امر در زمان تکلم بسیار کمتر خواهد بود مخصوصاً در مورد افرادی که عادت دارند برای تمرکز و به یاد آوری موضوع مورد تکلمشان به جایی خیره شوند و یا به سمت بالا نگاه کنند.

ما همچنین به افرادی که به آنها علاقه بیشتری داریم و یا اینکه به ما نگاه بیشتری می کنند، بیشتر می نگریم. این امر همچنین نشانه ای بر علاقه و تمایل شدید نیز هست عشاق معمولاً برای مدت طولانی به چشم های یکدیگر خیره می شوند. جذابیت نیز می تواند عامل نگاه تناوبی بین چشم ها باشد برای کمک به فهمیدن این مسئله که آیا فرد مقابل نیز متقابلاً جذب شده یا نه.

یکی از نشانه های جذابیت که معمولا در خانم ها مرسوم است زل زدن به فرد برای حدود 3 ثانیه سپس نگاه به پایین حدود 2 ثانیه و مجددا نگاه به فرد است(برای فهمیدن اینکه آیا طعمه کارساز بوده یا نه!)  اگر فرد کماکان متوجه آنها بود، خنده ای با خجالت و اندکی گشادی مردمک چشم به عنوان پاداش به فرد نشان می دهند.

اما انجام این امر بدون پلک زدن، با مردمکی منقبض و صورتی بی حرکت نشانه تسلط، خشونت و استفاده از قدرت است. در شرایط اینچنینی رقابت در زل زدن به یکدیگر معمولا با کوتاه آمدن فردی که شکست را قبول کرده به پایان می رسد.

نگاه طولانی مدت در چشم ها می تواند استرس زا باشد، یک ترفند برای غلبه به این حس نگاه به پل بینی فرد به جای چشمانش است در حالی که فرد هنوز تصور می کند به چشمانش خیره شده اید.

گاهی از اوقات افرادی دروغگو اما مطلع از اینکه فرد دروغگو به جهت دیگر نگاه می کند، برای گمراه کردن فرد مقابل به او خیره می شوند اما برای مدتی طولانی تر از حد معمول! معمولاً این امر بخاطر اجبار به انجام، بدون پلک زدن صورت می گیرد، آنها ممکن است در همین هنگام لبخند هم بزنند اما چشمانشان نخواهد خندید زیرا این کار به مراتب سخت تر خواهد بود.

6.4-ارتباط چشمی محدود

دلیل این امر می تواند احساس نا امنی و یا ترس از لو رفتن بعد دروغ باشد.

6.5-در هنگام متقاعد کردن

ارتباط چشمی در متقاعد کردن فرد مقابل بسیار اهمیت دارد. اگر به فردی نگاه می کنید ولی او به شما نمی نگرد به احتمال زیاد حواس فرد به جایی دیگر منعطف است حتی اگر به حرف شما گوش دهد نگاه نکردن به شما از قدرت ارتباط شما می کاهد.

اگر می خواهید فردی را متقاعد کنید در هنگام صحبت نگاهش را به خود منعطف سازید و منعطف نگه دارید.

7-باریک کردن چشم ها

باریک کردن چشم ها می تواند بدلیل شرایط ارزیابی در فرد باشد، یا تفکر اینکه مطلبی که به آنها گفته شده حقیقت نداشته (حداقل تمام حقیقت نبوده) همچنین می تواند بیانگر عدم اطمینان در فرد باشد (دقیقا نفهمیدم چی شد!).

باریک کردن چشم ها تاثیری شبیه تنگ شدن مردمک چشم برای دیدن عمق و جزییات بیشتر دارد.

دروغگوها ممکن است به صورت ناخودآگاه با تنگ کردن چشم هایشان تلاشی در جهت پنهان کردن تزویرشان انجام دهند.

وقتی افراد به چیزی فکر می کنند ولی نمی خواهند کاملا به جزییات آن بپردازند ممکن است به صورت غیر ارادی چشمهایشان را تنگ کنند.

باریک کردن چشم ها ممکن است به خاطر نور زیاد نیز اتفاق بیافتد.

8-پلک زدن

پلک زدن امری طبیعی است که طی آن پلک، چشم را تمیز می کند درست مثل عملی که برف پاک کن در شیشه جلو اتومبیل انجام می دهد.

 تعداد پلک زدن ها در هنگام استرس و تفکر بیشتر می شود، افزایش تعداد پلک زدن ها می تواند بدلیل دروغ گفتن باشد زیرا فرد دروغگوباید پیوسته به مطلبی که می گوید فکر کند اگر فرد علم به این مطلب داشته باشد ممکن است تلاش کند کمتر پلک بزند که به باز نگه داشتن غیر طبیعی چشم ها می انجامد و ممکن است به زل زدن شبیه شود.

پلک زدن ممکن است بیانگر توافق و یا ارتباط باشد، افراد مرتبط یا موافق با سرعت مشابه پلک می زنند. وقتی فردی با دقت زیاد به شما گوش می کند با احتمال زیاد زمانی پلک میزند که شما مکث می کنید (تا تمام مدت به حرف زدن شما نگاه کند).

ورای پلک زدن نرمال، تعجب نیز می تواند عامل پلک زدن ناگهانی باشد (پلک بزنم که بهتر ببینم!).

پلک زدن با سرعت زیاد مانع بهتر دیدن می شود و می تواند نشانه تکبر و غرور باشد ( من بسیار با اهمیت هستم، نیاز به دیدن تو ندارم).

تعداد کمتر پلک زدن ها به خیره شدن کمک می کند که می تواند بدلیل ابراز شرایط رمانتیک و یا تسلط باشد.

 


(0) نظر
برچسب ها : چشم-الگوهای مهم حرکتی-روانشناسی-زبان بدن-روانشناسی بدن-روانشناسی حالات بدن-زندگی بهتر-زندگی آرام-آرامش-ارتباط بهتر-موفقیت اجتماعی
روانشناسی حالات بدن

مطالعه ابزار ساخت و ساز ذهن است، مراقب مطالبی که وارد ذهنمان می کنیم باشیم! همه ما در بهبود شرایط روانی جامعه مان سهیم هستیم. مطالعه مطالب به ظاهر بی آزار من جمله لطیفه های بی محتوا و مستهجن، دامن زدن به شایعات، مطالعه مطالب بی اساس و  یا اخبار نادرست انسان را به فردی بی تفاوت و ناتوان در تصمیم گیری های روزمره و مهم زندگی تبدیل خواهد کرد. مراقب مطالبی که وارد ذهنمان می کنیم باشیم!  نحوه تفکر امروز ما بستر اندیشه آیندگان است. خود را اصلاح کنیم جامعه اصلاح خواهد شد. بیاندیشیم.

همه چیز درباره پیام هایی که افراد به صورت غیر ارادی با صورت و اعضای بدنشان، به طرف شما ارسال می کنند.

https://telegram.me/human_psychology

(0) نظر
برچسب ها :
کودکان خجالتی

اگر شما فرزندی خجالتی یا کم رو دارید، دیدن تقلای فرزندتان می تواند برای شما آزار دهنده باشد بخصوص اگر شما فردی معاشرتی باشید. نکته کلیدی این است که به او کمک کنید تا با میل درونیش کنار بیاید و یا حتی با آن بجنگد. در ادامه سه جمله که به احتمال زیاد فرزندتان به آن می اندیشد را می بینید، اگرچه ممکن است آنها را به زبان نیاورد:

a-"میخوام بهشون بپیوندم، ولی نمیتونم." ممکن است فرزندتان در گوشه ای به سختی مشغول مطالعه کتابی باشد اما گول نخورید، به احتمال بسیار زیاد او از پیوستن به فعالیت مفرح اطرافش ناامید شده.

 b-"شما کی هستین؟" کودکان خجالتی یا کم رو زمان بیشتری برای برقراری ارتباط با افراد جدید نیاز دارند. در نهایت یخ آنها آب می شود ولی این امر زمانی بیش از آنچه شما انتظار دارید طول خواهد کشید.

 c-"از تجربه های جدید میترسم." کودکان خجالتی معمولا علاقه دارند در یک روتین مشخص رفتار کنند. ممکن است این رفتار در فرزندتان هرگز از بین نرود اما با تمرین ، حمایت و تشویق شما به مرور پذیرای تجارب و دوستان جدید خواهد بود.


در ادامه چند راهکار برای هدایت فرزندمان در شرایط سخت اجتماعی را بررسی خواهیم کرد:

1-برنامه مهمانی: با تمام فعالیت ها و سرو صدا های درون یک مهمانی ممکن است تحمل شرایط برای او اندکی سخت باشد، باید زودتر از بقه میهمان ها در آنجا حضور داشته باشید دیدن میهمان های دیگر یک به یک به مراتب آسان تر خواهد بود تا برخورد به یکباره با تمام آنها و شرایط موجود.

2-قرار بازی: بازی تنها با یک همبازی دیگر می تواند از بازی با جمعی از همبازی های سخت تر باشد، زیرا کودک ناچار به برخورد مستقیم با همبازی خود خواهد بود. اولین قرار را در منزل خود بگزارید، برای این قرار برنامه ریزی کنید تا فعالیت های زیادی پیش رو داشته باشند. پس از آنکه حس کردید ایت امر برای کودک معمولی شد تلاش در تغییر سناریو داشته باشید به عنوان مثال آنها را به پارک ببرید، بعد از چند دفعه پیشنهاد بازی در منزل دوستش را بدهید و فراموش نکنید یکی از اسباب بازی هایش را با خود ببرید زیرا اندکی در بوجود آوردن احساس راحتی و امنیت به او کمک می کند.

3-ورزش مناسب: باید به فرزندتان کمک کنید تا دوستانی پیدا کند که در فعالیتی دخیل هستند. اگر او مایل به شرکت در کلاس های فوتبال یا بیس بال است با او به زمین بازی بروید با هم به تماشای کودکان در حال بازی بنشینید پس از اتمام بازی به سراغشان بروید و از آنها بپرسید بازی چطور بود. شاید نیاز باشد پیش از اقدامم به ثبت نام در بازی های گروهی در ابتدا او را به ورزشی انفرادی مانند کاراته یا ژیمناستیک بفرستید.

4-فعالیت های خانوادگی:  میهمانی های بزرگ خانوادگی ممکن است کودکان خجالتی را دستپاچه کند، حتی اگر اکثر افراد حاضر را بشناسند. اگر قصد شرکت در مراسمی در منزل یکی از پدربزرگ ها یا مادربزرگ ها را دارید پیش از آن با کودکتان درباره افرادی که در آنجا حضور خواهند داشت و اینکه آیا آنها را تا به حال دیده است یا نه، صحبت کنید استفاده ازعکس افراد می تواند مفید باشد. به او این اطمینان را بدهید که وقتی رسیدید می تواند کنار شما بماند،زمان کافی صرف کنید تا او را به همه معرفی نمایید.

اگر شما میزبان خواهید بود از کودکتان بخواهید تا به شما کمک کند. با او به پذیرایی میهمانان با اردوور بپردازید تا شما را در حال معاشرت با دیگران ببیند. با او بیاموزید تا مودب باشد و پاسخ احوال پرسی را بدهد اما او را به در آغوش گرفتن و بوسیدن اقوام اجبار نکنید.

5-صحبت های بزرگسالانه: مصاحبت با بزرگسالان برای کودکان خجالتی دشوار است، اگر تفاوت قد را نیز در نظر بگیرید این امر ترسناکتر هم خواهد شد. اصول رفتار صحیح را با او در میان بگزارید. زمانی که از فروشگاهی خارج می شوید او را تشویق به گرفتن صورت حساب از صندوق دار و گفتن "متشکرم" کنید.

 6-فعالیت های درون مدرسه: اگر قرار بود فرزندتان در مراسم بازی، جشن و یا دیگر فعالیت های نا آشنا در مدرسه شرکت کند، از تا آنجا که ممکن است ازمعلم او درباره مراسم اطلاع کسب کنید و با فرزندتان پیشاپیش صحبت کنید. اگر قرار بود به اردو بروند با او درباره مقصد بگویید، عکس های مقصد را در اینترنت ببینید و با او درباره افرادی که حضور خواهند داشت بگویید.

اولین ومهمترین قدم برای کودک خجالتی پیدا کردن یک دوست است.

باید ها و نباید ها

نباید، فرزندتان را خجالتی خطاب کنید. با خجالتی خطاب کردن او در واقع این اجازه را صادر کرده اید که در پوشش خود باقی بماند هدف شما باز کردن در ها به روی اوست نه بسته نگه داشتن آنها.

باید، اجازه بدهید اندکی مبارزه کند، به عنوان مثال وقتی گارسون از او سنش را می پرسد اندکی تحمل کنید تا خودش پاسخ دهد مشاهده کودکتان در حال مقابله با خجالت ممکن است سخت باشد ولی این کار به نفع خواهد بود.

 نباید، انتظار داشته باشید که فرزندتان محبوبترین فرد کلاس باشد او برای شاد بودن به دوستان بسیار زیاد نیاز ندارد تنها چند دوست خوب کافیست.

باید، او را در معرض افراد، موقعیت ها، غذاها و موزیک های جدید قرار دهید. هدایت او به پذیرفتن شرایط جدید سخت خواهد بود ولی می ارزد. هرچه با شرایط جدید، بیشتر مواجه شود بعدا احساس راحتی بیشتری در شرایط مختلف خواهد داشت.

(0) نظر
برچسب ها : کودکان خجالتی-الگوهای مهم حرکتی-روانشناسی-زبان بدن-روانشناسی بدن-روانشناسی حالات بدن-زندگی بهتر-زندگی آرام-آرامش-ارتباط بهتر-موفقیت اجتماعی
پاهای روی هم ضربدری

 

همانند دست ها، پا های ضربدری نیز بیانگر حالات تدافعی، منفی و محافظت از فرد در برابر افراد دیگر یا نظرات دیگر است.

حالت ایستاده

با پاهای ضربدری ایستادن می تواند بیانگر خجالت و یا خجالتی بودن بوده و ممکن است به همراه بردن دست ها به پشت و پایین انداختن سر باشد. از آنجایی که بدن در این حالت از حالت تعادلی خوبی برخوردار نیست می توان نتیجه گرفت نه تنها این حالت نمی تواند حالت تدافعی فرد باشد بلکه نوعی تسلیم و فروتنی نیز محسوب می شود.

حالت نشسته

در این حالت نشستن بسیار راحت تر بوده و می تواند حالات معددی داشته باشد.

-نشستن با مچ های روی هم کمترین حالت ضربدری در پا است و می تواند حالتی راحت را بوجود آورد، بخصوص که پاها به جلو کشیده شده باشند اگر نشانه های استرس مانند مشت های گره شده نیز دیده شود می تواند ناشی از خودداری نسبت به چیزی در فرد باشد.

این حالت اگر با بردن پا زیر صندلی همراه شد می تواند نشانه اضطراب پنهان باشد، این شرایط اگر فرد به سمت جلو خم شده باشد واضح تر خواهد بود.

-اگر نشستن به صورت روی هم قرار دادن زانو ها باشد خصوصا به همراه استرس در پاها و حتی ملموس تر زمانی که یک پا به نحوی دور پای دیگر پیچیده شده باشد، نشان از اضطراب شدید تر و حالتی تدافعی تر دارد.

این حالت نشستن وقتی با آرامش باشد در حالی که قسمت پایینی پاها بهم نزدیک تر باشند نیاز به قرار گیری وسیع تری در قسمت لگن خاصره دارد لذا ممکن است از طرف خانم ها به عنوان سیگنال جنسی  مورد استفاده قرار گیرد بخصوص اگر پاهایشان نیز معلوم باشد.

-نشستن به حالت 4 انگلیسی به صورتی است که مچ یک پا روی زانوی دیگر قرار بگیرد و زانو در امتداد پهلو باشد. این حالت در مردان با نمایش محل جدا شدن دو پا می تواند دال بر رقابت با مردی دیگر یا سیگنالی به جنس مخالف باشد این حالت می تواند همراه با پوشاندن بین پا با دست، نگه داشتن ساق و یا گرفتن مچ باشد.


(0) نظر
برچسب ها : پاهای روی هم ضربدری-الگوهای مهم حرکتی-روانشناسی-زبان بدن-روانشناسی بدن-روانشناسی حالات بدن-زندگی بهتر-زندگی آرام-آرامش-ارتباط بهتر-موفقیت اجتماعی
دستهای روی هم ضربدری

وقتی دست ها روی هم قرار می گیرند نوعی سپر دفاعی تشکیل می دهند تا بدن را در مقابل دنیای بیرون بپوشانند. اینگونه سپرهای تدافعی به دو صورت عمل می کنند: یکی دفاع از شخص در برابر حملات خارجی و دیگری ایجاد فضایی برای پنهان شدن و از نظر دور ماندن؛ لذا دست های روی هم قرار داده شده به صورت ضربدری ممکن است بیانگر اضطراب باشند که شاید حاصل از کمبود اعتماد به نفس یا ناراحتی درونی و احساس آسیب پذیری در فرد باشد.

دست های روی هم قرار داده شده به صورت ضربدری مخصوصا زمانی که یکدیگر را نگه داشته اند می تواند بیانگر تلاش فرد برای آرام نگه داشتن خود و مانع شدن از بروز هرگونه علامت بدنی باشد. این حالت حتی می تواند نشانه عصبانیت کنترل شده نیز باشد، در عین حال این حالت دست ها مخصوصا زمانی که دستها خم شده است می تواند بیانگر احساس راحتی در فرد نیز باشد.

این حالت دست ها بسیار مشهود بوده و به احنمال زیاد به مخاطب پیغام پس زدن و منفی خواهد داد، شایان ذکر است تمامی حالت های ضربدری دست ها حالتی تدافعی محسوب می شوند.

یکی از رایج ترین روش هایی که فروشنده ها برای بهم زدن گارد خریدار استفاده می کنند دادن چیزی به دست مشتری یا مشغول کردن دست او است.


(0) نظر
برچسب ها : دستهای روی هم ضربدری-الگوهای مهم حرکتی-روانشناسی-زبان بدن-روانشناسی بدن-روانشناسی حالات بدن-زندگی بهتر-زندگی آرام-آرامش-ارتباط بهتر-موفقیت اجتماعی
الگوهای مهم حرکتی

الگوهای مهم حرکتی

تعدادی از الگوهای مهم حرکتی که  قابل تشخیص هستند با خود پیامی خواهند داشت.

1.  روی هم قرار دادن دست ها یا پاها.

2.  گسترش و کشیدگی.

3.  فاصله گرفتن.

4.  رو به جلو حرکت کردن.

5.  باز بودن.

6.  تکرار کردن.

7.  ایجاد حالت خاص.

8.  رفتارغیر عادی.

9.  ایجاد تماس بدنی.

(0) نظر
برچسب ها : الگوهای مهم حرکتی-روانشناسی-زبان بدن-روانشناسی بدن-روانشناسی حالات بدن-زندگی بهتر-زندگی آرام-آرامش-ارتباط بهتر-موفقیت اجتماعی
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته اول اردیبهشت 1395 هفته چهارم فروردین 1395 هفته سوم فروردین 1395 هفته دوم فروردین 1395
موضوعات
روانشناسی (20) بدون موضوع (3)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 10804
تعداد نوشته ها : 23
تعداد نظرات : 0
X